نوید آذربایجان

 

 

سرویس خبر: جلسه‌ی افتتاحیه‌ي دوره‌ی کاردانی رشته‌ی زبان و ادبیات ترکی آذری در مجمتع دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با حضور رئیس دانشگاه و مسئولان آموزشی و فرهنگی با شرکت دانشجویان برگزار گردید.

رئیس دانشگاه با اظهار خوشحالی از تأسیس دوره‌ی پودمانی این رشته گفت: «امیدواریم بتوانیم با جاذبه‌ای که تأسیس این رشته در منطقه خواهد داشت، دوره‌ی کاردانی را به زودی به دوره‌ی کارشناسی ارتقاء دهیم.»

دکتر حسین محمدزاده صدیق استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با معرفی پنج نفر به عنوان اساتید رشته‌ي زبان و ادبیات ترکی گفت: «از آنجا که ما در کشورمان تاکنون مرجع دانشگاهی برای اعطای مدارک تحصیلي مرتبط با این رشته نداشتیم، دانشمندان و متخصصان این فن و ترکی پژوهانی که تألیفات عالمانه و با ارزش دارند و صاحب کتاب و مقالات در گرایش‌‌های گوناگون زبان و ادبیات ترکی هستند، نتوانسته‌اند مدرک رسمی اخذ کنند. اما به زودی ما به بسیاری از اساتید با توجه به کیفیت کارهای علمی‌شان و بر اساس استانداردهای پذیرفته شده‌ي آکادمیک جهان، مدارک معادل و نیز مدارک افتخاری درجه‌ي اول اعطا خواهیم کرد تا بتوانند در راه‌اندازی این رشته در دانشگاه‌های داخل کشور به طور رسمی شرکت کنند.»

ايشان در ادامه گفتند:«جهت تأمین کادر علمی رشته‌ي زبان و ادبیات ترکی آذربایجان در دانشگاه‌های ایران فعلاً هیچ نیازی به کشورهای خارجی و همسایه نداریم. در هر یک از شهرهای ما تعداد کثیری از متخصصان فن و صاحبان تألیف و تحقیق وجود دارند که یقیناً خواهند توانست به عنوان استاد خبره در این امر با دانشگاه‌ها همکاری کنند و من امروز پنج تن از استادان خبره‌ي‌ بومی شهر تبریز را برای تأسیس و تشکیل دوره‌ی پودمانی رشته‌ي مذكور در این واحد معرفی می‌کنم.»

دکتر صدیق كه قرار است تدریس یک واحد «زبان‌شناسی ترکی» و نیم واحد «متون نظم ترکی» را به انجام برسانند، آقایان: محمدخانی را برای تدریس نیم واحد درس «کتاب دده قورقود»، مهندس محدث را برای تدریس نیم واحد درس «آواشناسی ترکی»، مهندس صرافی را برای تدریس نیم واحد درس «ادبیات شفاهی ترکی»، لوایی را برای تدریس نیم واحد «نقد ادبی»، مهندس نیایش را برای تدریس نیم واحد «نحو زبان ترکی» به حضور مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و دانشجویان معرفی نمودند.

دکتر صدیق، استاد زبان و ادبیات ترکی گفت: اجرای دوره‌ی پودمانی 4 واحد زبان و ادبیات ترکی آذربایجان را به طور رسمی از تاریخ 21/9/82 تا خرداد 1383 ادامه خواهند داد و دانشجویانی که بتوانند انتخابات مربوطه را با موفقیت سپری کنند از مهر ماه سال 1383 قادر به انتخاب 8 واحد درسی در هر نیمسال خواهند بود که منجر به اخذ مدرک «کاردانی زبان و ادبیات ترکی آذری» خواهد شد.

دکتر فرح‌بخش- رئیس دانشگاه - در سخنرانی خود اعلام کرد که فقط دانشجویان در حال تحصیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، صرف‌نظر از رشته‌ها و گزینش‌های خود، می‌توانند در این دوره شرکت کنند و تا تاریخ 20/9/82 اجازه‌ی ثبت نام و انتخاب واحدهای درسی فوق را خواهند داشت. تدریس به طور عملی و رسمی از روز 21/9/82 به صورت هر هفته روزهای جمعه از ساعت 8 الی 12 اجرا خواهد شد.

در این مراسم آقایان دادور و انزابی به عنوان مسئول‌های اجرای این دوره‌ي پودمانی معرفی شدند و دکتر صدیق سرپرستی علمی دوره را به عهده گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید