مشخصات کتابکتابهای دکتر حسین محمدزاده صدیق

نام كتاب: ملاعبدالله زنوزي و زنوزيه مكتبي

ناشر: مؤلف 

محل نشر: تهران

سال نشر: 1380 

نوبت چاپ: اول 

موضوع: فلسفه و حكمت

70 ص.

قطع: رقعي

 شرح مختصر كتاب

آخوند حكيم ملا عبدالله زنوزي از اعاظم فيلسوفان اسلامي سده‌ي سيزدهم هجري است كه ساليان متمادي در حوزه‌هاي علميه‌ي تبريز و كربلا و نجف و قم و اصفهان تحصيل كرده است و در علوم عصر خود از فقه و اصول و رجال و حديث سرآمد اقران شده است. 

وي سال‌ها در حوزه‌ي اصفهان و سپس در عهد فتحعلي شاه قاجار در مدرسه‌ي «خان مروي» تهران به تدريس حكمت اشتغال داشته و مستفيدان و تلاميذ مبرزي مانند فرزند برومند خودش، موسوم به «آقا علي حكيم» و ملقب به «حكيم مدرس»، شيخ اعظم «شيخ مرتضي انصاري»، «علامه ميرزا ابوالقاسم طهراني نوري» معروف به كلانتر، و «آخوند حكيم ملا حسن خويي» را تربيت كرده است. 

حكيم ملا عبدالله در حوزه‌ي خان مروي علاوه بر تدريس «مبدأ و معاد» اثر ملاصدرا، «شوارق الالهام» و «شرح اشارات» خواجه‌ي طوسي و «معالم الاصول» و «شرح لمعه»، بينش فلسفي خويش را كه آن را مكتب و «طريقت زنوزيه» مي‌ناميم از طريق تأليفات خود نظير:«لمعات الهيه في المعارف ربوبيه»، «انوار جليه في كشف حقايق اسرار علويه»، «منتخب خاقاني»، «رساله‌ي علّيه» و جز آن بيان مي‌فرموده است.

دیدگاه‌ها   

عبدا...
0
با سلام . مطالب شما خیلی عالیست اما بهتر نیست که در کنار ایشان از استاد ارجمند و فرزانه مان جناب آقای محمد رضا وفائی هم یادی کنید که در طریق ایشان هستند و در منطقه زنوز و زنوزق شهره عام و خاص هستند .

پاسخ:
لطفا اطلاعاتی درباره ی آقای محمدرضا وفایی در اختیار ما قرار دهید و ایشان را مختصرا معرفی فرمایید
پاسخ دادن
روح الله
0
سلام.آلله قوت وئرسین. اوستادین کیتابلارین اینترنتی آلماغ اولار؟

جاواب:
اگر اینترنتی سفارش وئرسز، کیتابی پست شکلینده یوللاریخ
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید