تهران-ایرنا- فرهنگسرای مهر برنامه جستاری در موسیقی را با موضوع بررسی تخصصی موسیقی فولکلوریک آذربایجان، عاشیقلار برگزار می کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای مهر، در این برنامه دکتر حسین محمدزاده صدیق استاد زبان و ادبیات فارسی و ترکی آذربایجانی دانشگاه تهران درباره موسیقی فولکلوریک آذربایجان سخنرانی خواهد کرد.

بررسی تخصصی موسیقی فولکلوریک آذربایجان
سعید رنجبریان مدیر فرهنگی هنری منطقه 19 و رئیس فرهنگسرای مهر با بیان اهمیت موسیقی فولکلوریک آذربایجان گفت: اکنون در آذربایجان کمتر جایی می توان یافت که جشن ها و عروسی هایشان بدون هنرمندان عاشیق برگزار شود حتی در مناطقی که عاشیق نیست، فرسنگ ها راه پیموده می شود تا عاشیقی به جشن دعوت شود و مجلس را با سخنان حکمت آموز و ترانه ها و منظومه های دلنشین خود برگزار کند.
محمدزاده صدیق نیز درباره اهمیت ادبیات و ساز و آواز عاشیق های آذربایجان گفت: آنچه به عنوان موسیقی متعالی در متون فلسفی مطرح است، در طول تاریخ در میان عاشیق ها نیز رایج بوده است.
وی با بیان اینکه ساز در واقع وسیله نیایش عاشیق ها به درگاه مبدأ فیض ازلی است، افزود: کاربرد اصلی «ساز عاشیقی» همین است و شعرهایی که عاشیق ها در ساز اجرا می کردند، همه رنگ عرفانی و مذهبی دارد.
استاد زبان و ادبیات فارسی و ترکی آذربایجانی دانشگاه های ایران درباره منشأ انواع شعر عاشیقی گفت: عناوین انواع شعرهای عاشیقی مانند وجودنامه و اوستادنامه، خود حکایت از محتوای عرفانی و فلسفی آنها دارد.
محمدزاده صدیق بیان کرد:عاشیق ها در گذشته، محل رجوع آحاد مردم در تسکین آلام و مصائب روحی آنان بوده اند.
وی گفت: کاربرد دیگر ساز و آواز عاشیقی در مجالس شادی و جشن های مردمی بود که هنوز هم در میان بسیاری از آذربایجانیان، مراسم عروسی با حضور عاشیق ها برگزار می شود.
این استاد دانشگاه افزود: ادبیات و موسیقی عاشیقی بخش قابل توجه از فرهنگ عامه کشورمان ایران است که در سال های بعد از انقلاب از شکوفایی و توجه خاصی بهره مند شده است.
نشست بررسی تخصصی موسیقی فولکلوریک آذربایجان، «عاشیقلار» روز پنجشنبه 16 مهر ماه، ساعت 16 تا 18 در سالن فرهنگسرای مهر واقع در؛ اتوبان شهید تندگویان، خیابان شهید لطیفی، کوچه تگرگ برگزار خواهد شد.

تهرام/7245//1348

 انتهای پیام /*

دیدگاه‌ها   

محمد
+1
برنامه عالی بود، لطفا گزارش کامل برنامه را نیز در سایت قرار دهید
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید