امسال در بهار کتاب تهران، 6 عنوان جدید از آثار استاد دکتر ح. م. صدیق ارائه می‌شود. این کتاب‌ها را در زیر مختصراً معرفی می‌کنیم:

1- حدیقة الشعرا

حدیقة الشعرا نام تذکره‌ی شعرای بذله گوی تبریز در قرن گذشته است که توسط محمد کاظم اسرارعلیشاه تبریزی (1265- 1315 ق.) شاگرد سید ابوالقاسم نباتی تالیف شده است.

دکتر صدیق برای اولین بار نسخه‌ی خطی این کتاب را بازخوانی و تصحیح کرده و با مقدمه‌ی مبسوط علمی انتشار داده‌اند. این کتاب در 256 صفحه توسط تکدرخت انتشار یافته است.

آثار استاد دکتر حسین محمدزاده صدیق در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران2- تورپاق قوخوسو (بوی خاک)

مجموعه‌ی 300 صفحه‌ای از اشعار ترکی دکتر صدیق است که توسط آقای سعید موغانلی از 12 مجموعه‌ی شعر ایشان گردآوری و چاپ شده است.

3- شرح قصیده‌ی بُرده

این قصیده توسط شرف الدین بوصیری در شرح فضایل پیامبر اسلام سروده شده است. قصیده‌ی برده مشهورترین قصیده‌ی عربی در جهان اسلام در نعت و مدح رسول اکرم است که استاد سالها پیش آن را شرح و به صورت منظوم به ترکی ترجمه کرده‌اند. در این کتاب، شرح احوال و آثار شرف الدین بوصیری، سراینده‌ی این چکامه و ترجمه‌ی فارسی از محمد حافظ شرف نیز به این شرح و ترجمه افزوده شده است.

4- اشعار امام خمینی (ره) به ترکی آذری

این کتاب شامل ترجمه منظوم 56 رباعی، 2 ترجیع بند و 49 غزل از امام خمینی (ره) است که به شکلی لطیف و زیبا برگردانده شده است. در نقد این اثر می‌بایست گفت این ترجمه آمیخته‌ای از توانمندی‌های ادبی و احساس قوی مترجم اثر است.

5- نقد شناسی و مقالات نقد دکتر صدیق

این کتاب حاوی 36 مقاله‌ی نقد دکتر صدیق است که به همراه مقدمه‌‌ای مبسوط درباره نقد و نقدشناسی توسط سید احسان شکرخدا در 470 صفحه، گردآوری و تالیف، توسط نشر تکدرخت چاپ شده است.

6- مجموعه آثار حکیم ملا محمد فضولی

مجموعه آثار حکیم ملا محمد فضولی در 3 مجلد به شکلی نفیس توسط نشر تکدرخت ارائه شده است.

جلد اول: غزلیات ترکی و فارسی

جلد دوم: دیوان‌های سه‌گانه‌ی ترکی، فارسی و عربی

جلد سوم: سه رساله‌ی فارسی (معمیات، سفرنامه روح، رند و زاهد) به انضمام رساله‌ی قیرخ حدیث.

جلد چهارم: حکیم فضولی در تحقیقات دکتر ح. م. صدیق. این کتاب فعلاً در دست چاپ است و شامل تمامی مقالات و مقدمه‌هایی است که دکتر صدیق بر تمامی آثار فضولی در سه مجلد فوق نگاشته‌اند به انضمام مثنوی «صحبة الاثمار».

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید