نشر کتاب تمثیلات لقمان اثر میرزا حسن رشدیه به تصحیح دکتر ح. م. صدیق

تهران، نشر تکدرخت

 کتابهای دکتر حسین محمدزاده صدیق

اخیرا کتاب امثال لقمان اثر میرزا حسن رشدیه که توسط استاد ده سال پیش چاپ شده بود به شیوه‌ی جدیدتر تحت عنوان تمثیلات لقمان تجدید چاپ شده است. این تجدید چاپ حاوی مقدمه‌ای در شرح و معرفی کتابهای درسی ترکی از بدو پیدایش تا زمان مشروطیت است از جمله کتابهای: قوتادغوبیلیغ، عتبه الحقایق، دده قورقود، دیوان حکمت، تفتازانی درسلیگی، غریبنامه، قصص الانبیا، سراج القلوب، مزکی النفوس، قارا مجموعه، ظاهره الملوک، انوار العاشقین، محیی گلشنی درسلیکلری، گلزار بهار، ربیع الاطفال، سیچان و پیشیک. متن کتاب حاوی سی درس کوتاه است که توسط میرزا حسن رشدیه از زبان فرانسه ترجمه شده است. فصول دروس به شرح زیر است:

بیر آسلان ایله ایکی اؤکوز

انسان ایله بیر بوت

بیر قارا عرب

باغا ایله بیر داوشان

مارال

خسته بیر مارال

بیر عرب

کؤپکلر ایله بیر تولکو

ایکی خوروز

کؤپک ایله بیر قورد

ائششک آریسی

کؤپک ایله بیر چایلاق

آسلان ایله بیر مارال

بیر آدام ایله بیر بوستانچی

ملک الموت ایله انسان

میرچگین خیالی

آسلان ایله بیر انسان

آسلان ایله بیر مارال

و . . .  

کتاب امثال لقمان دومین متن درسی مرحوم رشدیه است که در سال 1306 هجری در تبریز چاپ سنگی شده است. این کتاب همراه آنادیلی و وطن دیلی از همو، در تاریخ کتابهای درسی ایران، از اهمیت خاصی برخوردار است. مؤلف در انتهای کتاب خطاب به دانش آموزان گفته است:

به حول و قوه‌ی خداوند تبارک و تعالی این کتاب به اتمام رسید. از شاگردان مکتب‌های شریفمان تمنا دارم که مؤلف، معلمین و چاپ کنندگان این کتاب و نیز خطاط و کاتب آن را همیشه با دعای خیر یاد کنند. والسلام.

 کتاب حاضر در قطع رقعی در 96 صفحه به قیمیت 1000 تومان توسط نشر تکدرخت چاپ شده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید