به دعوت شاعران آذربايجاني ساكن شهرهاي رشت و انزلي، استاد دکتر ح. م. صدیق در تاريخ 13/ 3/1389 جهت شركت در مراسم بزرگداشت مرحوم «وجه الله رمضاني» متخلص به «وجي» شاعر غزلسراي معاصر به شهر رشت عزيمت كردند. مراسم در ساعت 19 روز بر سر مزار مرحوم «وجي» در شهر انزلي با شركت شعراي رشت و انزلي و مهماناني كه از خلخال، زنجان و شهرهای دیگر آمده بودند، برگزار شد. در اين مراسم استاد ضمن صحبت گفتند:

وجه الله رمضانی وجی

«. . . وجي در غزلسرايي سبك ويژه‌ي خود را دارد. گرچه از فضولي و نيز علي آقا واحد تأثير پذيرفته، اما خط ويژه‌اي را در اسلوب شعري ايجاد كرده است. از سويي گونه‌اي معادل‌سازي و مضمون‌آفريني در ابيات غزل‌هايش ديده مي‌شود و از سوي ديگر تلاش در ايجاد فهم آسان ابيات را دارد. يعني اگر محتواسازي را از فضولي و صائب اخذ كرده، زبان شعري را از آن چه به آن «سبك تبريز» مي‌گوييم گرفته است. يعني «راجي» و «صراف» را سرمشق خود قرار داده است.

نكته‌ي قابل بحث ديگر در اشعار «وجي»، قرينه‌سازي در ابيات است. كمتر بيتي از او ديده مي‌شود كه داراي صنايع بديعي چندي مانند مراعات نظير، لف و نشر، استعاره، تشبيه و جز آن نباشد. اين نيز خود از ويژگي‌هاي غزل «وجي» است.»

روز بعد از مراسم استاد در انجمن ادبي شاعران تركي‌گوي شهر رشت شركت كردند. در اين مراسم هر كس شعري خواند، از جمله آقاي مرادي، آقاي قهرماني، آقاي هوشنگ جعفري، آقاي دانيالي، آقاي معراجي و . . .

 

شعر آقاي دانيالي منظومه‌ي نسبتاً بلندي به عنوان نظيره‌اي بر حيدربابايا سلام شهريار بود كه به مسئله‌ي روز، يعني حمله‌ي اسرائيل به كشتي انسان‌دوستانه‌ي تركيه سروده بودند. آقاي معراجي (استاد ادبيات فارسي) نيز در جلسه نسخه‌اي از كتاب تازه چاپ «فرهنگي تاتي به فارسي»‌را به استاد هديه كردند و ايشان با بررسي كتاب كار ايشان را مورد تقدير قرار دادند. همچنين يكي از شعراي جوان موسوم به «هادي قرباني» شعري در وصف استاد خواند كه در زير عينا نقل مي‌كنيم:

معلم «دوزگون»ون بؤيوكلوگوندن

نه دئييم دئييلمز، كلاميم سينار

معلم توصيفين، عشقين وصفيني

سؤيله‌يه بيلمرم، مراميم سينار.

 

دئيير بؤيوكلنر بؤيوك ياد ائدن

بؤيوكلر دونياسي دالينجا گئدن

«دوزگون»وم! بؤيوكلر دونياسين گودن

بؤيوكلوگونوزدن تماميم سينار.

 

«نسيمي»‌دن بيزه پنجره آچديز

«فضولي»نين نورون اوره‌گه ساچديز

«نباتي» ايله بيزي اوچوردوب، اوچدوز

سيزله يالان- يالان ايناميم سينار.

 

صدقين آغ آتيني مينيب، گزه‌رسيز

غرورون، حسدين دئوين ازه‌رسيز

وجودوز نوريله دهري بزه‌رسيز

سيزين ايشيغيزلا ظلاميم سينار.

 

ياز بولودو كيمي اليز آچيق‌دير

دوستلارا قوجاغيز، قولوز آچيق‌دير

هميشه محبت گولوز آچيق‌دير

كيم دئير سيز ايله سلاميم سينار.

 

عزيزيم بو دونيا كيملره قالدي؟

بونجا دگيشيليب، دولوب، بوشالدي

اوندان علاوه‌ كي «دوزگون» آد آلدي

من‌ ده دوزگون اولسام حراميم سينار.

 

اوستاديم! تجليليز مبارك اولسون

عمروزون آغاجي بار ايله دولسون

«هادي»دن سيز اوچون نغمه قوشولسون

خواصيم يوكسليب، عواميم سينار.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید