این کتاب در 96 صفحه، قطع رقعی به اهتمام آقای محمد صادق نائبی و توسط نشر تکدرخت در پاییز 1388 چاپ شده است. آقای نائبی در مقدمه‌ي كتاب چنين آورده است كه:

«کتاب حاضر در واقع جزوه‌ی درسی «آموزش زبان و ادبیات ترکی» است که بنده در سال‌های گذشته از کلاس درس استاد پرفسور دکتر محمدزاده صدیق گردآوری کرده‌ام و اکنون آن را به صورت منظم و منسجم به خیل عظیم دوستداران حضور در کلاس استاد ارائه می‌كنم.

این کتاب، برای آموزش زبان و ادبیات ترکی به دانشجویان در قالب دو واحد آموزشی و در عرض یک ترم تدریس می‌شد و به‌ امید خدا در آینده، مطالب تخصصی آن را هم كه در قالب دو واحد آموزشی و ترم تخصصی است، تدوین و به شیفتگان آموزش زبان و ادبیات ترکی تقدیم خواهد شد.

نخستین بار سنگ بنای حرکت پر برکت تدریس زبان تركی را پرفسور صدیق در دانشگاه‌‌های ایران نهادند و در مدتی کوتاه بیش از هزار دانشجوی آگاه به زبان مادری را تربیت کردند که تعداد زیادی از آنان اکنون صاحب تألیفات متعدد و صاحب نظر در این زبان هستند.

بی‌تردید در دهه‌های گذشته، هیچ کس در ادبیات زبان ترکی آذربایجانی تأثیرگذارتر و مفیدتر از دکتر صدیق نبوده است و تأثیر این نابغه‌ی زبان و ادبیات بر ادبیات ترکی به مثابه‌ی تأثیر پرفسور حسابی بر فیزیک ایران بوده است.

درخواست بسیار زیاد علاقمندان به زبان ترکی آذربایجانی به ارائه‌ی جزوات درسی کلاس‌های استاد، بنده را بر آن داشت تا با تدوین و تنظیم این دستنوشته‌ها آن را به علاقمندان تقدیم کنم. در پایان از دوست ارجمند آقای سید احسان شکرخدایی- که با ویرایش و صفحه‌آرایی این کتاب، به هرچه پسندیده‌تر شدن آن کمک کردند- قدردانی می‌کنم. »

بعد از این گفتار، وی مقدمه‌ا‌ي مبسوط در معرفي زندگاني علمي استاد همراه با تقسيم‌بندي‌هاي مفيد آورده و سپس، جزوه‌ي درسي را در پنج بخش تقديم كرده است.

لازم به ذكر است كه عكس روي جلد مربوط به اولين كلاس آموزش زبان تركي است كه در دانشگاه تهران، دانشكده‌ي پزشكي - واحد تشريح در سال 1368 برگزار شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید